Database یا دیتابیس یا پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی چیست ؟ 

دیتابیس یا پایگاه داده چیست ؟ بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده یا دیتابیس (data base) به مجموعه ای از اطلاعات با ساختار منظم  گفته می شود. این پایگاه های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه ها و رایانه ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می شوند.

پایگاه داده اس کیو ال چیست ؟ با گسترش طراحی وب سایت های پویا در شبکه جهانی وب نیاز به یک پایگاه داده و بانک اطلاعاتی (database) بزرگ برای مدیریت محتوا  احساس میشد. مدیریت پایگاه داده ها یک فرایند پیچیده است ، که به طور قابل توجهی با برنامه و زبان برنامه نویسی SQL این نیاز برطرف شده است.

پایگاه داده در اصل مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات است. این واژه از دانش رایانه سرچشمه می گیرد ،اما کاربر وسیع و عمومی نیز دارد، این وسعت به اندازه ای است که مرکز اروپایی پایگاه داده (که تعاریف خردمندانه ای برای پایگاه داده ایجاد می کند) شامل تعاریف غیر الکترونیکی برای پایگاه داده می باشد. در این نوشتار به کاربرد های تکنیکی برای این اصطلاح محدود می شود.

یک تعریف ممکن این است که: پایگاه داده مجموعه ای از رکورد های ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه ای است که می تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولا به صورت مجموعه ای از اجزای داده ای یا رویداد ها سازماندهی می گردد.

بخش های بازیابی شده در هر پرسش به اطلاعاتی تبدیل می شود که برای اتخاذ یک تصمیم کاربرد دارد. برنامه رایانه ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه های داده ای استفاده می شود را مدیر سیستم پایگاه داده ای یا به اختصار (DBMS) می نامیم. خصوصیات و طراحی سیستم های پایگاه داده ای در علم اطلاعات مطالعه می شود.

مفهوم اصلی پایگاه داده این است که پایگاه داده مجموعه ای از رکورد ها یا تکه هایی از یک شناخت است. نوعا در یک پایگاه داده توصیف ساخت یافته ای برای موجودیت های نگه داری شده در پایگاه داده وجود دارد: این توصیف با یک الگو یا مدل شناخته می شود. مدل توصیفی، اشیا پایگاه های داده و ارتباط بین آنها را نشان می دهد. روش های متفاوتی برای سازماندهی این مدل ها وجود دارد که به آنها مدل های پایگاه داده گوییم.

پرکاربرد ترین مدلی که امروزه بسیار استفاده می شود، مدل رابطه ای است که به طور عام به صورت زیر تعریف می شود: نمایش تمام اطلاعاتی که به فرم جداول مرتبط که هریک از سطر ها و ستونها تشکیل شده است(تعریف حقیقی آن در علم ریاضیات برسی می شود). در این مدل وابستگی ها به کمک مقادیر مشترک در بیش از یک جدول نشان داده می شود. مدل های دیگری مثل مدل سلسله مراتب و مدل شبکه ای به طور صریح تری ارتباط ها را نشان می دهند.

در مباحث تخصصی تر اصطلاح دادگان یا پایگاه داده به صورت مجموعه ای از رکورد های مرتبط با هم تعریف می شود. بسیاری از حرفه ای ها مجموعه ای از داده هایی با خصوصیات یکسان به منظور ایجاد یک پایگاه داده ای یکتا استفاده می کنند.

معمولا DBMS ها بر اساس مدل هایی که استفاده می کنند تقسیم بندی می شوند: ارتباطی،شی گرا، شبکه ای و امثال آن. مدل های داده ای به تعیین زبانهای دسترسی به پایگاه های داده علاقه مند هستند. بخش قابل توجهی از مهندسی DBMS مستقل از مدل های می باشد و به فاکتور هایی همچون اجرا، همزمانی،جامعیت و بازیافت از خطاهای سخت افزاری وابسطه است.در این سطح تفاوت های بسیاری بین محصولات وجود دارد.

هر database در اسکیوال از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است،این بخشها شامل موارد زیر است :

  • Table 
  • View
  • Stored procedre
  • Function 
  • و ....
حسین جعفری : سایت بسیار عالی دارید
319 24
میخاستم بدونم دیتابیس در کجاها استفاده میشود و چه کاربردهایی دارد؟؟
Asif : دیتابیس
92 14
عالی
فاطمه : uhgd
55 14
توضيحاتتون عالي بود. مرسي
Ghader : Database
42 9
هممممم واقعا عالی و بنا به نهو میشه گفت مفید و آموزنده ...!
نوید :
29 4
سپاس. عالی بود
:
21 1
بسیار عالی صفحه شما بسیار پر مفهوم است
shafi : database
33 1
خیلی سایت مفید و آموزنده است عالی است
Ehsan : database
21 0
بسیار عالی
sare : موضوع:دیتاپیس
18 0
عالی
zahra : database
13 0
عالی. خداقوت
:
17 0
خیلی عالی فقط کلمه اصطلاح غلط املایی دارید اصتلاح😘
مدیریت : پاسخ
14 0
سلام. تشکر بابت اطلاع . رفع شد
:
8 0
آموزنده هست واقعا
سایه :
9 0
ممنونم
:
6 0
عالیست
shahzada Arab : تاریخچه دیتا بیس
6 0
سایت شما بسیار عالی است
reza :
5 0
,واقعا عالی هست سایت شما
:
6 0
ممنون از معلومات عالی تان
عصمت الله اسحق ... :
5 0
تشکر از معلومات که همه مان بهره بردار شدیم
siamakshc :
5 0
خوبه
امیر :
9 0
خیلی خوب بود فقط ای کاش چند تا تصویر هم درسایتتون قرار میدادید.
Ataullah Nabiza ... : بسیار عالی
6 0
بسیار عالی انشاعلله به آرزو هایت میرسی
بهار شیرزی : بسیار عالی
3 0
عالی است
حمیدالله : دیتابس
3 0
تشکر
:
4 0
عالی
:
6 0
مفید
Murad :
0 0
دیتابیس چه کار برد داره و ما چطوری میتوانیم یک دیتابیس بسازیم
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
*
نویسنده : بهاره شکری
تاریخ انتشار : 16/06/1397
تعداد بازدید : 173764
7 / 10
از 64 کاربر