آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن

10 / 10
از 1 کاربر
مرجع : www.zoomit.ir بازدید : 3088
اخبار فناوری اطلاعات » وب و اینترنت » اینترنت » دوشنبه 15 مهر 1392 در 43 : 9
امروزه اخبار و مقالات مختلفی در مورد Cloud Computing مطرح می شود ما در این مقاله سعی داریم به زبان ساده شما را با مفهوم آن آشنا کنیم. در ادامه با سرویس های مختلف Cloud مانند نرم افزارهای اداری آنلاین Office 365 مایکروسافت، Google Doc و سرویس های فضای ذخیره سازی آنلاین همچون S3 آمازون و DropBox آشنا خواهید شد.Cloud Computing چیست؟ به زبان ساده Cloud Computing انجام امور روزمره ای مانند ذخیره ساز ...
آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن

آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن

امروزه اخبار و مقالات مختلفی در مورد Cloud Computing مطرح می شود ما در این مقاله سعی داریم به زبان ساده شما را با مفهوم آن آشنا کنیم. در ادامه با سرویس های مختلف Cloud مانند نرم افزارهای اداری آنلاین Office 365 مایکروسافت، Google Doc و سرویس های فضای ذخیره سازی آنلاین همچون S3 آمازون و DropBox آشنا خواهید شد.

Cloud Computing چیست؟

به زبان ساده Cloud Computing انجام امور روزمره ای مانند ذخیره سازی فایل، ایجاد سند و موارد مشابهی که با مجموعه نرم افزاری Office انجام می دهید، است اما بصورت آنلاین. یعنی بجای اینکه این نرم افزارها برروی کامپیوتر شما اجرا شوند برروی کامپیوترهای سرویس دهنده آنلاین صورت می پذیرند.

اصطلاح Cloud Computing از روی تصویر بصری ابری از اطلاعات شناور برروی اینترنت گرفته شده است و این اطلاعات از هر جایی و برروی هر وسیله کامپیوتری که به اینترنت متصل باشد در دسترس است.

بعنوان نمونه گوگل سرویس آنلاینی به نام Google Docs دارد که بسیاری از امکانات مجموعه نرم افزار Microsoft Office که در اکثر کامپیوترها نصب است را به صورت آنلاین و مجانی در اختیار کاربران قرار می دهد. نرم افزارهای مثل Word, Excel و Powerpoint با نام های Word Processor, Spreadsheet و Presentation  در Google Docs وجود دارند. تمام این نرم افزارها از طریق مرورگر وب اجرا می شوند و اسناد و فایل های ایجاد شده نیز بجای ذخیره برروی دیسک سخت کامپیوتر برروی فضای وب و در  فضای اینترنت ذخیره می شوند. تمام اطلاعات شما بصورت خودکار در Cloud گوگل ذخیره می شوند.

بسیاری از سرویس های Cloud  از طریق مرورگر وب اجرا می شوند به همین دلیل است که توسعه دهنده های مرورگرهای وب مانند گوگل، مایکروسافت، موزیلا دقت و توجه بسیار ویژه ای برروی سرعت مرورگرهای خود یعنی Google Chrome، Microsoft Internet Explorer و یا Mozilla Firefox دارند. برای اجرای نرم افزارهای Cloud نیاز به مرورگر سریع و توانا دارید.

Cloudها علاوه بر نرم افزار، فضای ذخیره سازی نیز در اختیار کاربران قرار می دهند. این فضای آنلاین برای ذخیره فایل های ایجاد شده استفاده می شود و در واقع جایگزین دیسک سخت کامپیوتر شخصی شماست. بعنوان مثال DropBox که پیش تر معرفی شده بود یک فولدر به کامپیوتر شما اضافه می کند که هر آنچه در آن کپی کنید بجای ذخیره شدن برروی دیسک سخت برروی فضای اینترنتی ذخیره می شود.

مایکروسافت نیز پس از گوگل و برای رقابت با Google Doc نسبت به راه اندازی سرویس  Cloud آفیس با نام Office 365 کرد که در حال حاضر نسخه آزمایشی آن در دسترس است.

چرا به Cloud نیاز داریم؟

چرا وقتی روی کامپیوتر خود فضا برای ذخیره سازی اطلاعات داریم و مجموعه کامل نرم افزار Office را نصب کرده ایم از Cloud استفاده کنیم؟

در واقع Cloud Computing  برای دنیای فردا ساخته شده است، زمانی که ما از وسایل مختلف کامپیوتری مانند: کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ، تبلت، تلفن هوشمند و غیره استفاده می کنیم. در این صورت به کمک Cloud Computing دسترسی به اطلاعات در تمام این وسایل به راحتی امکان پذیر خواهد بود به شرطی که به اینترنت متصل باشید. Cloud Computing باعث می شود دسترسی به تمام امکانات و اطلاعات مورد نیاز شما در هر مکانی و در وسیله ای تنها با دسترسی به اینترنت امکان پذیر شود.

علاوه بر این  استفاده از سرویس های Cloud از نظر اقصادی مرقوم به صرفه است. چون اکثر نرم افزارها و سرویس های Cloud مجانی هستند و فضای ذخیره سازی آنلاین نیز ارزان است.

زمانی که در حال ساخت و یا ایجاد یک سند در آفیس Cloud هستید نگران خاموش شدن، هنگ کردن و یا مشکلات اینچنینی کامپیوتر نخواهید بود چون فایل شما بصورت خودکار هر چند لحظه یک بار ذخیره می شود. همچنین نگران از دست رفتن اطلاعات بدلیل صدمه دیدن دیسک سخت نخواهید بود.

البته با Cloud ها مشکلاتی نیزخواهید داشت. بعنوان مثال می بایست اعتماد کنید و اطلاعات خود را در فضای مجازی و برروی سرورهای Cloud  ذخیره کنید شاید سرویس دهنده Cloud از اطلاعات شما سوء استفاده کند! البته سرویس دهنده های Cloud معمولا شرکت های بزرگ و مطرح دنیا مانند مایکروسافت و گوگل هستند و می توان به آنها اطمینان کرد ولی به هر حال اطلاعات شما برروی کامپیوتر خود شما نیستند. از طرف دیگر فقط زمانی به اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت که به اینترنت دسترسی داشته باشید.

نرم افزار بعنوان یک سرویس (SaaS)

Software as Service نام دیگری برای نرم افزارهای تجاری قابل دسترس از طریق Cloud است. بعنوان مثال Salesforce.com نمونه ای از SaaS است که در واقع یک نرم افزار Customer Relationship Management – CRM یا سیستم مدیریت ارتباطات با مشتری است که بصورت آنلاین و از طریق Cloud اجرا می شود. اکثر امکانات CRM سایت Salesforce.com از طریق مرورگر وب قابل انجام است.

تفاوت SaaS با سرویس های دیگر Cloud در گواهینامه این نرم افزار است برخلاف نرم افزارهای سنتی، گوهینامه استفاده از SaaS براساس تعداد کاربر است یعنی به تعداد کاربران یک شرکت که قرار است از CRM سایت Salesforce.com  استفاده کنند می بایست پول پرداخت کرد بعنوان مثال اگر 100 کارمند یک شرکت قرار است از این CRM استفاده کنند این شرکت می بایست گواهینامه 100 کاربر را خریداری کند و این نرم افزار نیز اجازه ساخت تنها 100 اکانت کاربری و نه بیشتر را به شرکت مذکور می دهد.

Amazon AWS

وب سرور آمازون (AWS) مجموعه ای  از Cloud Computing است که توسط سایت amazon.com ارائه می شود بله همان فروشگاه اینترنتی آمازون سرویس Cloud Computing دارد که کامپیوترها را بصورت آنلاین اجاره می دهد سرویس های Cloud آمازون شامل فضای ذخیره سازی آنلاین و سرویس های جالب دیگر است.

S3 و EC2 دو سرویس اصلی AWS هستند. اگر چه چند سال بیشتر از ارائه این سرویس ها نمی گذرد ولی هردو بسیار محبوب شده اند.

EC2 یا Elastic Compute Cloud کامپیوتر مجازی اجاره می دهد این کامپیوترها با سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و دیگر سیستم عامل های موجود ارائه می شوند و معمولا برخی از سرویس ها و نرم افزارهای مورد نیاز مانند دیتابیس ها و CRM برروی آنها نصب است.

EC2 به شرکت ها امکان گسترش منابع کامپیوتری را می دهد حتی اگر برای مدت کوتاه و برای تنها چند روز نیاز داشته باشند یا برای مدت طولانی و مثلا برای میزبانی وب سایت خود بخواهند.

کامپیوترها در سرویس EC2 بصورت ساعتی اجاره داده می شوند و از این رو زمانی که شرکت به آنها نیاز نداشته باشند می توانند سیستم را خاموش کند.

سرویس دیگر آمازون که S3 نام دارد برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود و به مشتریان امکان دسترسی به فضای آنلاین نامحدود را می دهد. مشتریان براساس میزان فضای مورد نیاز و ترافیک دانلود و آپلود پول پرداخت می کنند. اما هزینه سرویس S3 آمازون بسیار بسیار ارزان تر از سرویس های فضای آنلاین دیگر است.

در نهایت سرویس های Cloud روز به روز پیشرفته تر و وسیع تر می شوند از طرف دیگر مرورگرهای وب نیز بسیار پیشرفته شده اند و قادرند نیازهای Cloudها را برآورده کنند. همچنین به نظر می رسد سرویس های Cloud روز به روز محبوب تر می شوند و ممکن است در آینده بسیاری از ما از آنها استفاده کنیم. اما براساس نظرسنجی انجام شده در امریکا بسیاری از مردم به سرویس های آنلاین Cloud اعتماد ندارند و نگران امنیت اطلاعات خود هستند.

منبع: PC World

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
*

دیگر خبرهای فناوری اطلاعات

چگونه یک وب سایت را به طور کامل دانلود کنیم؟

چگونه یک وب سایت را به طور کامل دانلود کنیم؟

قصد دارید کل محتوای یک صفحه‌ی وب را اعم از متن و عکس و فایل‌های فلش و ... را یک‌جا دانلود کنید؟ خب، در نظر داریم در ادامه این مطلب در همین مورد صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.سوال اول: چگونه می‌توانی ...
تغییر IP Address در یک دقیقه!

تغییر IP Address در یک دقیقه!

تغییر IP Address یکی از متداول‌ترین تکنیک‌های کاربران شبکه محسوب می‌شود. دلایلی مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. در این قسمت از سری «کوتاه اما کاربردی» با روشی آسان برای تغییر IP آشنا خواهیم شد.تغ ...
چگونه فایل‌های حجیم خود را با ایمیل ارسال کنیم؟

چگونه فایل‌های حجیم خود را با ایمیل ارسال کنیم؟

بسیاری از سرویس‌های پست الکترونیکی موجود اجازه ارسال ایمیل‌هایی با فایل‌های الحاقی بالاتر از حجم معینی را نمی‌دهند. این مقدار در سرویس Outlook و جیمیل حدود 10 مگابایت تعیین شده است. از آنجایی که برخی ...
آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن

آشنایی با Cloud Computing و سرویس های مرتبط با آن

امروزه اخبار و مقالات مختلفی در مورد Cloud Computing مطرح می شود ما در این مقاله سعی داریم به زبان ساده شما را با مفهوم آن آشنا کنیم. در ادامه با سرویس های مختلف Cloud مانند نرم افزارهای اداری آنلاین ...